+48 736 300 439 | ul. Rudzka 28, 01-689 Warszawa

PONAD 20 LAT DOŚWIADZCZENIA W BRANŻY

Oficjalny partner:

Sekonic

Sekonic C-800 SpectroMaster

Kolor ma znaczenie

Sekonic C-800 SpectroMaster to nowoczesny, uniwersalny spektro-kolorymetr zaprojektowany z myślą o kontroli i świadomym planowaniu oświetlenia w pracy fotografa, filmowca czy oświetleniowca dużych produkcji filmowych i telewizyjnych.
W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych źródeł światła w każdej dziedzinie życia. Ciągłe poszukiwanie mniejszych, wydajniejszych i oszczędnych źródeł światła doprowadziło do istnej rewolucji technologicznej. Energooszczędne świetlówki i LED-y prawie całkowicie zastąpiły klasyczne żarowe oświetlenie.

Sekonic C-800

Ta zmiana technologiczna stawia przed nami nowe wymagania w zakresie kontroli jakość oświetlenia i interpretacji kolorów w różnych dziedzinach życia. Jest to bardzo ważny czynnik na profesjonalnych planach filmowych i fotograficznych, ale ma to coraz większe znaczenie przy projektowaniu wnętrz czy choćby oświetlenia ekspozycji na wystawie, czy w galerii.

Sekonic o pomiarach wie wszystko

Sekonic od siedemdziesięciu lat lider w dziedzinie pomiaru światła stworzył kompaktowy spektokolorymetr Sekonic C-800. Urządzenie wyposażone w nowoczesny, dokładny czujnik pomiarowy mierzy wszystkie powszechnie spotykane źródła światła: LED, Plasma, HMI, fluorescencyjne, żarowe oraz dzienne. Pozwala zmierzyć i porównać różne źródła światła, podając wartości liczbowe podstawowych parametrów koloru i natężenia oświetlenia oraz przedstawia interpretację graficzną widma w odniesieniu do międzynarodowych standardów pomiarowych używanych w przemyśle, telewizji i produkcjach kinowych takich jak: CRI, TM-30, SSI, TLCI/TLMF.

Sekonic C-800
Przemyślane oprogramowanie C-800 przedstawia uporządkowane i przejrzyste dane w każdym trybie pomiarowym. Po uruchomieniu i wstępnej kalibracji punktu czerni, pierścieniem wokół kopułki wybieramy rodzaj mierzonego światła: zastane lub błyskowe i mamy miernik gotowy do pracy.

Przewodnik po menu C-800

Główne menu urządzenia skład się z 12 kolorowych ikon obsługiwanych na dużym czytelnym, dotykowym wyświetlaczu o wielkości 4,3 cala. Wybierając jedną z pozycji, wchodzimy w określony profil pomiaru i otrzymujemy interpretację wyników w określonym standardzie.

Sekonic C-800 menu

W dwóch słowach omówimy sobie poszczególne zakładki, aby przybliżyć Państwu, jak zaawansowanym miernikiem jest C-800, a jednocześnie jak prosto i przejrzyście są przedstawione wyniki pomiarów za pomocą wartości liczbowych oraz wykresów graficznych. Pierwsze pole menu to ekran tekstowy: „Text”. W tej zakładce mamy dostępne tylko wartości liczbowe pięciu wybranych parametrów spośród wszystkich parametrów światła mierzonych przez urządzenie w różnych profilach pomiarowych. Możemy dowolnie skonfigurować pięć wierszy i wybrać dowolny parametr. Na załączonej ilustracji mamy wybrane po kolei: balas bieli, wartość korekcji balansu, natężenie oświetlenia i wartości współrzędnych chromatycznych.

Sekonic C-800

Mamy jednak możliwość wybrania dowolnej wartości z zakresu pomiarowego urządzenia, tak jak to przedstawiają poniższe ilustracje:

Sekonic C-800

Zakładka „Text” jest to bardzo wygodne rozwiązanie do prostych pomiarów jakości światła np. kiedy mierzymy oświetlenie stanowisk w miejscu pracy albo np. potrzebujemy współrzędne chromatyczności do szybkiego ustawienia korekty w lampach LED. Dzięki możliwości personalizacji menu każdy może ustawić listę pomiarów do konkretnego zadania.

Menu: Spectrum

Trzy pola tekstowe indywidualnie konfigurowane oraz poniżej wykres widma barwnego.

Sekonic C-800

Na naszym przykładzie mamy podstawowe dane balansu bieli, odchyłki od zadanego wzorca oraz współczynnik Ra definiujący przemysłowy standard jakości oświetlenia.

Menu: Spectrum Comp.

Porównujemy tu wartości pomiarów oraz wykresy widma dla dwóch różnych źródeł światła wybranych z listy wcześniej wykonanych pomiarów.

Sekonic C-800

W pamięci urządzenia możemy zachować do 99 pomiarów. Interpretacja graficzna widma jednego i drugiego pomiaru nałożona na jeden wykres ułatwia porównanie widma naszych źródeł światła.

Menu: CRI

Pomiar współczynnika CRI (ang. Colour Rendering Index) – współczynnik oddawania barw, charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa, jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane.

Sekonic C-800

Jest to standard przemysłowy ustalony przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową w latach 30 ubiegłego wieku. Na podstawie 15 próbek kolorystycznych stworzono wzorzec oceny koloru z punktu widzenia obserwatora. Przez wiele lat rozwiązanie to doskonale sprawdzało się w zastosowaniach przemysłowych. Dziś jest jednak zbyt ogólny, aby w wiarygodny sposób opisywać zaawansowane technologicznie nowoczesne źródła światła. W życiu codziennym najczęściej funkcjonuje współczynnik CRI Ra, który jest średnią arytmetyczną pierwszych ośmiu kolorów wskaźnika CRI, co jest jeszcze mniej wiarygodne w określeniu jakości danego źródła światła. Dlatego z biegiem czasu powstały nowe lepsze metody badania jakości oświetlenia, szczególnie w zastosowaniach profesjonalnych.

Menu:  CRI Comp

Porównywanie wyników pomiarów różnych źródeł światła to jedna z największych zalet naszego miernika.

Sekonic C-800

W zakładce CRI Comp. możemy porównać i ocenić jakość poszczególnych źródeł światła a czytelne kolorowe wykresy ułatwiają szybką ocenę dokonanych pomiarów.

Menu: TM-30, TLCI/TLMF, SSI

Tajemnicze skróty opisują kolejne zakładki menu dotyczące standardów pomiaru światła na planach filmowych.

Sekonic C-800

TM-30 to nowy standard pomiarowy, który na podstawie 99 próbek pomiaru interpretuje w sposób graficzny jakość naszego oświetlenia. Równy okrąg przedstawia idealne oświetlenie, do którego dążymy. Czerwony okrąg przedstawia nasz pomiar opisywany przez dwa wskaźniki Rf (Fidelity index) oraz Rg (Gamut index). Rf jest to odwzorowanie kolorów podawane w skali 0-100. Rg to średni poziom nasycenia w stosunku do referencyjnego źródła światła.

TLCI/TLMF to klasyczne standardy pomiarowe na podstawie 18 pól pomiarowych standardowego wzornika Calibrite ColorChecker Classic. Interpretacja kolorów odbywa się z punktu widzenia czujnika rejestrującego kamery.

SSI standard zdefiniowany przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Science and Technology Council. Ocena oświetlenia jest na podstawie porównania widma idealnego referencyjnego źródła światła, z widmem mierzonego oświetlenia. Za referencyjne oświetlenie uznaje się światło dzienne lub idealne światło żarowe 3200 K.

Menu: Filter

Kolorymetr pozwala w zakładce “Filtry” wybrać rodzaj filtru na obiektywie lub filtru źródła światła. W oprogramowaniu urządzenia mamy zapisane profile filtrów najważniejszych producentów na rynku foto-video.

 

Menu: Multi Lights

Na dużych planach filmowych lub telewizyjnych konieczne jest idealne dopasowanie różnych źródeł oświetlenia, różnych producentów. Do takiej sytuacji mamy zakładkę Multi Light w której dopasujemy filtrację do wybranego referencyjnego źródła na naszym planie. Jednocześnie możemy konfigurować cztery różne reflektory.

Sekonic C-800

Menu: WB Corr.

Korekcja balansu bieli towarzyszy nam odkąd matryca cyfrowa zastąpiła negatyw. Ten niezrozumiały wykres jest w menu każdego aparatu cyfrowego. Z braku doświadczenia i wiedzy nie potrafimy ustawić właściwej korekcji do zastanych warunków. Rozwiązaniem jest pomiar i możemy ustalić dokładne położenie punktu korekty na wykresie.

Sekonic C-800

Menu: Setting

W ostatniej zakładce menu głównego konfigurujemy urządzenie, mamy dostęp do wszystkich ustawień i danych urządzenia.

Sekonic C-800 menu

Sekonic C-800 to potężny miernik w kompaktowej obudowie, warto poznać jego możliwości, aby lepiej zrozumieć stosowane obecnie nowoczesne technologie w oświetleniu.